KŐTÖRŐFŰ, A “GYÓGYNÖVÉNYEK SEBÉSZE”
Sorozatunkban olyan teákat mutatunk be, amelyek rendkívül hatékonyan segítik a szervezet méregtelenítését, erősítik a máj működését, és ennek következtében támogatják a szervezet megtisztulását. Ugyancsak ebbe a rendkívül fontos csoportba tartozik a CHANCA PIEDRA, azaz kőtörőfű.
Eredetileg, vadon termő fajként az Amazonas melletti, forró égövi őserdőkből származik, de Indiában, Délkelet-Ázsiában, Afrika és Amerika forró égövi területein szintén megtalálható. A 3000 méteres tengerszint feletti magasságig gyakran találkozhatunk vele a Bahamákon és Peru hasonlóan magasan fekvő területein is, ahol a legerősebb gyógyhatású kőtörőfű-fajok őshonosak.
A hagyományos Indiai gyógyászatban, az ájurvédában pitrishinek vagy budhartinak nevezett gyógyító szert ősidők óta alkalmazzák.
Ez az apró, felfelé törekvő, egyenes növény akár 30-50 cm magasra is megnőhet. Gyógyászati célokra a föld feletti részeit, apró leveleit és kis, fehér színű virágait használjuk.
Sikerét annak köszönheti, hogy képes a szervezetből eltávolítani a veseköveket és az epeköveket. Innen ered a kőtörőfű elnevezés is. A CHANCA PIEDRA ellazítja a húgyutak és az epeutak simaizmait, sőt képes megbontani a vese-, az epe- vagy a húgykövek szerkezetét is.
A klinikai tesztek nemcsak ezt a képességét bizonyították, hanem azt is, hogy megakadályozza a kövek újbóli megjelenését. Ennek köszönheti a “gyógynövények sebésze” elnevezését.
Belső használata
Ennek a teának minden háztartásban ott a helye, mert gyulladásellenes hatása széles körben kihasználható: a máj- és vesegyulladástól kezdve, a gyomor- és bélfertőzésen keresztül, egészen a “hétköznapi” megfázásig.
- Képes megoldást hozni a gyakori húgyhólyagfertőzésekre, férfiaknál a prosztatagyulladásra, nőknél pedig a hüvelyi fertőzésekre;
- Szabályozza a húgysav kiválasztását (köszvénynél igen fontos), vizelethajtó hatású (ödéma, magas vérnyomás esetén előnyös);
- Serkenti az epetermelést, és segíti az emésztést;
- Támogatja a májműködést, segíti a zsírok megfelelő emésztését (lebontja a zsírokat a májból), és mérsékli a koleszterinszintet;
- Antibakteriálisan hat a Staphylococcus aureus és a Pasteurella pestis (arany Staphylococcus és pestis) baktérium ellen;
- Csillapítja a lázat és a gyulladásokat;
- Képes ellazítani a simaizomzatot, enyhíti a görcsöket és a fájdalmat, kiválóan alkalmazható menstruációs fájdalom kezelésében is;
- Megakadályozza a sejtek mutációját, vagyis lelassítja, sőt akár meg is állíthatja a daganatos sejtburjánzást.
- Kiváló a tea fogyasztása a megfázás vagy az influenza első tüneteinek jelentkezésekor.
Szívbetegeknek javasoljuk, hogy használatát mindenféleképpen beszéljék meg a kezelőorvosukkal.
Elkészítése
1-2 csapott evőkanálnyi CHANCA PIEDRA teát tegyen 1 liter, forrásban lévő vízbe, majd takaréklángon, lassú tűzön 5 percig főzze. Elkészültével szűrje le. Az így elkészült teamennyiséget 3 részre elosztva fogyassza el a nap folyamán.
Három hét után tartson szünetet, majd szükség esetén ismételje meg a teakúrát, akár többször is.
Fogyasztása 3 éves életkor alatt nem ajánlott. Várandós és szoptató kismamák számára ellenjavallott a tea használata, annak erős méreganyag-kivezető hatása miatt.
Három évnél idősebb gyerekeknek azonban már bátran adható gyengébb főzet formájában. Esetükben ez a tea lehet az első lépés a kórokozókkal folytatott küzdelemben.
A CHANCA PIEDRA íze igen kellemes, mézzel és csipetnyi fahéj hozzáadásával, esetleg gyömbérrel ízesítve egyszerűen isteni!
Teázzunk gyakrabban az ENERGY gyógyteáival!
Írta:
Marcela Šťastná
Szakmailag ellenőrizte és kiegészítette:
Németh Imréné Éva fitoterapeuta, természetgyógyász, klubvezető, ENERGY Belváros Klub