Teázgatás az ENERGY-vel (5.)

A mágikus SMILAX gyökér

Az orvosi szárcsagyökér (Smilax officinalis) vagy sarsaparilla sokunk otthonában a karácsonyi készülődés elválaszthatatlan része lett. De persze nem csak emiatt szeretjük. Kétségtelen viszont, hogy elsőként fűszeres, vaníliás illata, majd az aranyban játszó színe kelti fel bennünk az érdeklődést, végül kellemesen édeskés ízében sem kell csalódnunk. Így aztán a szárcsagyökér teát, ezt a valóságos kincset nem feltétlenül csak adventkor fogyaszthatjuk.

A szárcsagyökér Közép- és Dél-Amerika, valamint Ázsia hatalmas, nedves, trópusi esőerdeiben található, akár 30 m magasra is megnövő, többéves növény. Az ENERGY által forgalmazott SMILAX OFFICINALIS tea Indiából származik. Levelei formájukkal a paprikára emlékeztetnek. Virágai zöldes színűek, termése pedig piros bogyó. Gyökere antioxidánsokat, vitaminokat (A, B-komplex, C, D), ásványi anyagokat (kalcium, réz, vas, jód, mangán, kálium, szilícium, nátrium, kén), és további, az emberi szervezet számára igen fontos anyagokat tartalmaz. Hazájában – erős szaponin tartalmának köszönhetően – a sör és egyéb habzó italok alkotóeleme.

Kiváló segítőtársunk tavasszal is. Méregteleníti a májat, enyhíti a nehézfémek okozta terhelést, valamint hozzájárul a felesleges sók eltávolításához a szervezetből. Ezáltal korlátozza az ízületi kopás, a köszvény, a reumás ízületi gyulladás kialakulását, továbbá csillapítja az ízületi fájdalmat. Segít eltávolítani a homokot a veséből és a húgyhólyagból. Tudományosan bizonyított tény, hogy pikkelysömör (psoriasis) esetén ugyancsak hatékony. A teát 5 hónapon át rendszeresen fogyasztók 70%-ánál elmúlt a pikkelysömör, és a betegség később sem tért vissza.

Mi mindenre jó?

Hatásait alább röviden összefoglaljuk.

  • erősíti a szervezet védekezőképességét;
  • serkenti a fehérvérsejtek, elsősorban a T-limfociták termelését;
  • szabályozza a vérnyomást;
  • hatékonyan tisztítja a vért, valamint az aknéra hajlamos, szennyezett bőrt;
  • csillapítja a lázat, harmonizálja a szívritmust és mérsékli a magas koleszterinszintet;
  • csökkenti az allergia és az ekcéma kialakulásának veszélyét, kiválóan alkalmazható pikkelysömör (psoriasis) kezelésében;
  • támogatja a tesztoszteron- és a progeszterontermelést, amivel jótékonyan befolyásolja a szervezet természetes hormonháztartását és anyagcseréjét – emiatt sportolóknak kifejezetten ajánlott.
  • Elsősorban a férfiak hormonrendszerét harmonizálja, ugyanakkor nőknek is jó szolgálatot tehet a változókorban.

Hiszi vagy sem…

A Smilaxot a fehér mágiában leggyakrabban a pénzzel szokták kapcsolatba hozni. Lássunk egy ősi praktikát. E szerint összekeverünk egy kis szárcsagyökeret a finom illatú fahéjjal, tömjénnel és mirhával. A keveréket kis tálkába, üvegkehelybe tehetjük. Így kiváló eszközt nyerünk, amely erősítheti a pénz otthonunkba áramlását. Ha ebben kételkednénk, egy dolog akkor is biztos: csodálatosan beillatozza a lakást. Egy próbát mindenképpen megér!

(A szaklektor megjegyzése: a fehérmágia egyetlen lehetséges formájaként az a “varázslat” fogadható el, amely a balszerencse, a viszontagságok és a nehézségek elkerülését szolgálja.)

Adagolási és elkészítési javaslat

Keverjünk el 2 teáskanálnyi SMILAX teát 2 liter vízben (áztathatjuk egy keveset), majd a forrpontot elérve főzzük további 3 percig, aztán szűrjük le. A teát napközben kortyolgatva, lassan fogyasszuk. Ha lehet, az iszogatást 17 óráig fejezzük be, mert a teának vizelethajtó hatása is van. Ha szeretnénk, ízesíthetjük mézzel. Bármilyen formában fogyasztottuk is, 3 hét után minden esetben tartsunk 1 hét szünetet.

A SMILAX a tavaszi regeneráció és méregtelenítés teája. Keverjen magának 1:1 arányú koktélt SMILAX és LAPACHO teákból, ízesítse egy csipetnyi fahéjjal és kurkumával. Meglátja, csodálatos!

Érdekességek a Smilaxról

  • A sarsaparilla elnevezés az ó-spanyol “sara” (szeder) és “pareilha” (szőlő) szavak összekapcsolódásából született. A növény ugyanis olyan tüskés, mint a szeder, és úgy kúszik, mint a szőlő.
  • A dél-amerikai indiánok elsősorban tonizáló és vágyserkentő hatásáért használták a szárcsagyökeret.
  • Sikeresen alkalmazták továbbá szifilisz, tripper (kankó), condyloma és egyéb, a papillomavirus által okozott és a rákmegelőző állapot kialakulására lehetőséget adó szemölcsök kezelésében.
  • A tea a XVI. században került Európába.

Marcela Šťastná
Szakmailag ellenőrizte és kiegészítette:

Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, természetgyógyász, klubvezető, ENERGY Belváros Klub

Szólj hozzá!

Kérdése van?

Ha úgy érzi, hogy tuduk segíteni, keressen bátran.

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft