Ha egy állat megbetegszik, gyakran kilométereket vándorol bizonyos, speciális hatóanyagokat tartalmazó növényekért. Például ha a mezei nyulat róka veszi üldözőbe és a nyúl megmenekül, akkor addig kutat, amíg kalciumot tartalmazó, nyugtató hatású növényre nem talál.
(Dr. Oláh Andor)
A vegyes étrend káros, betegségokozó hatását a népi gyógyászatban „csömörnek” nevezték. Ezt az állapotot feloldani szükségszerűen csak koplalással tudták, azaz néhány napos böjttel ellensúlyozták elődeink.
„Negyvenedik életév után legtöbbet segít rajtunk az a táplálék, amit nem ettünk meg.”
(Lodovico Cornaro velencei dózse).
Értelmetlen salaktalanítás?
„Tudományos és orvosi szempontból a salaktalanítás, méregtelenítés értelmetlen, mivel az emésztés és anyagcsere normális működése esetén a szervezet minden olyan anyagot magától kiválaszt, amelyre nincs szüksége.” – olvashattuk a minap egy közismert internetes honlapon.
A megállapítás továbbgondolásra érdemes. Lássuk csak, miért:
-
Ki mondhatja el magáról, hogy anyagcseréje teljesen normális, egészséges, vagyis szervezete mindent tökéletesen kiválaszt, méregtelenít?
-
Gyakran halljuk orvosi rendelőkben bizonyos betegségek diagnosztizálásakor, hogy diétázzon, kevesebb kalóriát vigyen be, szénhidrátbevitelét csökkentse. Vagy például bizonyos orvosi vizsgálatoknál lerakódásokat találtak az érrendszerben… A vastagbél számos területén lerakódásokat észleltünk, ezért javasolt ilyen-olyan diéta követése stb.
Természetgyógyászati szempontból a „lerakódásnak”, „salakanyagnak” nevezett anyagokat a gyógynövények, a természet adta lehetőségek bevonásával, nem utolsósorban pedig a népgyógyászat évszázados – bizonyos népeknél évezredes – tapasztalatával segíthetjük eltávolítani a szervezetből.
A böjt, böjtölés története az ókorba nyúlik vissza, amikor a vallási ünnepeket egybekötötték a megelőző böjttel. A hívők a testükben felhalmozódott salakanyagok mellett a mérgező, tisztátalan gondolatoktól is megszabadultak.
A böjt és a hozzá tartozó fogalomkör
A magyar néphagyományban is gyakran találkozunk a böjt fogalmával. A böjt élettani hatásai mellett kapcsolódik különböző fogadalmak, megvalósítandó célok, bűnbocsánat kéréséhez, vagyis nemcsak testileg, hanem lelkileg is segít a megtisztulásban.
„A múlthoz visszatérés nem jelent visszafelé menést, hanem csupán azt, hogy felvesszük a kapcsolatot az évezredes tapasztalatokkal, hogy jobb körülmények között tovább haladhassunk.”
(Lichtenhaeler)
Amikor elhatározzuk, hogy méregtelenítünk, jó, ha tudjuk azt is, milyen salakanyagoktól szabadulhatunk meg a tisztítás, méregtelenítés, böjtölés során:
-
Szervetlen anyagok, mész, gipsz stb., de kristályos ásványi anyagok (húgysav is) találhatók a kötőszövetekben.
-
Koleszterin és más szerves anyagok – kalciummal vegyülve – lerakódhatnak az érfalakon.
-
A fehérje-anyagcsere termékei, aminosavak sejtközi szövetekben, sejtfalakon rakódhatnak le.
-
Nyálkahártya-hurutosodás (középfülben, homloküregben, orrban, garatban, de hörgőkben, bélrendszerben stb. is)
-
A víz többletétől az ödémáig. A káros anyagok gyakran feloldódnak a szervezetben felhalmozódott vízben.
-
Zsírlerakódás a zsírraktározó sejtekben (a zsírban sokféle méreganyag van jelen oldott formában.)
-
Savak előfordulása – elsősorban húgysav, oxálsav, foszforsav –, melyek a szervezet pH tartományát kedvezőtlen irányba tolhatják el.
-
Szerves és szervetlen mérgek a környezetből (ólom, benzol, tartósító szerek stb.), gyógyszerek maradványai.
-
A vastagbélben lerakódott régi ürülékmaradványok, melyek adott esetben bélrenyheséghez is vezethetnek.
Ráhangolódni a folyamatra
Átgondolva azokat a káros anyagokat, amelyek terhelik a szervezetet, érdemes megfontolni, ráhangolódni a tisztítási, méregtelenítési folyamat szükségességére. A ráhangolódás nemcsak testi, hanem lelki értelemben is fontos, a kúra sikeréhez mindenképpen hozzájárul. A „lelki mérgek” erősítik a testünkben jelen lévő káros anyagok hatásait, gyakran megbetegítenek. Próbáljunk megtisztulni lelkünkben is a bennünket ért káros érzelmektől. A magyar nyelvben oly tisztán megfogalmazott szavak jelentését gondoljuk át, magunkban ismételgetve: megbocsátás, elengedés, bizalom, szeretet…
Célszerű a kúra kezdetét évszakváltáshoz kötni. Sokfajta méregtelenítési módszer létezik, ajánlatos tapasztalattal rendelkező szakember tanácsát kérni.
Kezdjük az emésztőrendszerrel!
Javaslom elsőként az emésztőrendszer megerősítését, ezzel a káros, allergizáló anyagok csökkentését. Ez a szakasz felkészíti a szervezetet a tisztulási folyamatra. Első helyen szerepelhetnek azok a gyógynövények, amelyek erősítik emésztőrendszerünket. Ilyen lehet: édeskömény, kapor, gyömbér, csalán, menta, citromfű stb.
Zöldségfélék között: édesburgonya, kömény, paradicsom.
Gyümölcsök: bogyósok (szeder, málna, fekete ribizli – méreganyagokat semlegesít). Ananász, amely emésztésünket segíti. Körte, alma, amely allergiaellenes hatású antioxidánsokat, rostot tartalmaz, emellett kedvezően befolyásolja a vércukorszintet is. (Időtartamát tekintve 42 napos a gyógynövényes tisztítókúra, mely személyre szabottan, biztonsággal kialakítható.)
Csökkentsük a külső méregforrásokat
Másodikként csökkenthetjük a testünket kívülről ért méreghatásokat (vegyi anyagok használata a háztartásban, kozmetikumokban stb.), különös tekintettel a bélrendszerben – elsősorban a vastagbélben – lévő lerakódások, toxinok káros hatásaira. A fitoterápia módszereivel ebben a szakaszban már a vastagbél méregtelenítése kap hangsúlyt. Ilyen gyógyhatású növények például a lenmag, mely ómega-3 zsírsavakat tartalmaz, vírus-, baktérium- és gombaölő (Candida) hatású; a szenna, a fokhagyma, a bíbor kasvirág.
A felsorolt gyógynövényekkel, valamint számos egyéb gyógynövény társításával javítjuk a bélműködést, elérhetjük a felhalmozódott méreganyagok távozását. Fő hangsúlyt kap a bélrendszer, a tüdő és a nyirokrendszer tehermentesítése. Ebben a szakaszban már erősebb az immunrendszer is, és fokozott ellenállást mutat a betegségekkel szemben.
Gyógynövények mellett a rostban gazdag ételek fogyasztása javasolt: rizs, köles, hajdina, sárgarépa, kelkáposzta (az egyik legjobb antioxidáns), hagyma, zöld saláták, fokhagyma, alma, vörös áfonya stb. Javasolható a zöldárpa és a búzafű levének, valamint olajos magvaknak a napi rendszerességgel való fogyasztása (dió, mogyoró, mandula).
Tisztító teák alkotórészei
Az évszakváltó (tavaszi/őszi) tisztító-méregtelenítő teák legfontosabb gyógynövényei a teljesség igénye nélkül: nyírfalevél, aranyvessző, hársfavirág, bodzavirág és -bogyó, kamilla, borsmenta, orbáncfű, édeskömény, cickafarkfű, citromfű, borókabogyó, csalánlevél, lenmag.
A kúra után életenergiánk visszatér, könnyűnek és egészségesnek érezzük magunkat, immunrendszerünk ellenállóbbá válik. A belső tisztaság szellemi felszabadultsággal és belső egyensúllyal párosul.
Éljünk a lehetőséggel!
A webshopban elérhető
Cytosan
Kiemelt hatásterületei: méregtelenítés, immunrendszer, máj, belek, mozgásszervek, daganatok megelőzése és kiegészítő terápiája, energiaháztartás.
A máriatövis terméséből nyert szilimarint és borostyánkősavat is tartalmazó kálium-humát (tőzeg) koncentrátum. A legerősebb immunstimuláns készítmények sorába tartozik.
A tőzeg védi a sejteket, javítja az oxigénellátást, képes elpusztítani többféle baktériumot (köztük a gyomor- és nyombélfekélyt okozó Helicobacter pylorit), vírust (főleg a herpesz és cytomegalo vírusokat), gombát. Óvja a sejteket a különböző sugárzásoktól, beleértve a radioaktív és az ultraibolya (UV) sugárzást is. Sugárkezeléskor védi az egészséges szöveteket. Hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Védelmet nyújt a károsodott beleknek, hasmenés idején is ajánlott. Előnyösen hat mozgásszervi megbetegedésekben, a csontok és az ízületek elváltozásai esetén. Tovább a webshopra >>
Felhasznált irodalom:
Otfried D. Weise: Tisztító kúrák
Prof. Dr. Török Szilveszter: Megszentelt egészség
* * *
Személyes problémára, felmerülő kérdésre e-mailben szívesen válaszolok, egyéb személyes megkeresésre az esti órák alkalmasabbak.
Németh Imréné Éva
természetgyógyász, fitoterapeuta,klubvezető
Életmód-tanácsadás
Tel.: (20)-974-2394)