LYCIUM CHINENSE, a hosszú élet titka
Aki sokat barangol az Interneten, az már láthatta a híres videót, amely bemutatja, mi mindenre képes a közönséges ördögcérna szervezetünk belsejében. Nézzük meg együtt – kicsit közelebbről –, mit is tud ez a növény?
A nevét a lycium poliszacharidok egyedülálló csoportjáról kapta, amely erősíti a szervezet immunrendszerét és lassítja az öregedést.
Amikor életünkben először megpillantjuk a kínai ördögcérna (Lycium Chinense, goji, kínai nyelven kou-csí) termését, olyan érzésünk támad, mintha valahonnan már ismernénk. A kínai ördögcérna rokona ugyanis a közönséges ördögcérna (Lycium barbarum), amely nálunk is gyakran felfedezhető vasúti töltéseken, domboldalakon vagy sövényeken. Csakhogy az általunk ismert közönséges ördögcérnának távolról sincsenek olyan intenzív gyógyító hatásai, mint kínai testvérének.
A kínai ördögcérna a burgonyafélék családjába tartozó, kinyúló ágú, váltakozó levelű és tüskés cserje. Apró, lila, tölcsérszerűen összenőtt sziromlevelekkel virágzik, és 1-3 méter magasra is megnő. Sűrű cserjékben növekszik, a madaraknak nemcsak menedéket, hanem különleges bogyóinak köszönhetően táplálékot is biztosít.
A boldogság gyümölcse
Elsősorban Kínában, Japánban és Koreában őshonos. Termesztése egyszerű, mert igénytelenebb körülmények között is jól érzi magát. Szereti a meleget, a napsütést és a magas páratartalmat. Kiterjedt ültetvényeket találunk a Himalája, Tibet és Mongólia védett területein. A Himalája lakosai már emberemlékezet óta fogyasztják ezt a gyümölcsöt. A “boldogság gyümölcsének” nevezik, mert a helyiek szerint felébreszti az emberekben az öröm és az elégedettség érzését.
A hagyományos kínai orvoslás (hko) már több évszázada hasznosítja a kínai ördögcérna termését. Édeskés az íze, semleges a jellege. Elsősorban a máj táplálásán és a vese erősítésén keresztül valósul meg vértisztító hatása. Nedvesíti a tüdőt, ezzel segítséget nyújt asztma és allergia esetén, emellett bőrelváltozások kezelésében is hatékony, beleértve a pikkelysömört is. Javítja a látást, aminek az élessége sokban függ a máj állapotától.
A szervezet célzott megerősítése
A középkorú férfiaknak – nem csak Kínában – gyakran nagy szükségük van májuk és veséik megerősítésére, különösen akkor, ha meggondolatlanul túlságosan igénybe vették ezen szerveiket (pl. hajszolt szexuális élettel vagy túl sok alkoholfogyasztással). Hathatós segítségük lehet a kínai ördögcérna. A növény támogatja a hosszú életet, erősíti az életerőt és növeli a potenciát.
A Cseh Köztársaságban Pavel Valíček professzor, a kínai és vietnami gyógynövények szakértője az ördögcérna legnagyobb szószólója. Részt vett többek között a hagyományos kínai orvoslás növényeit termesztő, Vysočinán található kert létrehozásában.
Óvatosan a termésekkel!
A kínai ördögcérna termései világospirosak. A bennük található magok száma a bogyók méretétől függ (rendszerint 10-60 mag). A bogyók igen puhák, ezért óvatosan kell leszedni őket, nehogy összenyomódjanak. Általában lerázzák őket, pl. ponyvára, majd hagyják megszáradni a napon. Önmagukban, közvetlenül a begyűjtés után is fogyaszthatók, a konyhában ugyancsak kiváló ételek készíthetők belőlük. Ízük édes, enyhén kesernyés mellékízzel. Nem tartalmaznak nagy mennyiségű természetes cukrokat, ezért kiszárításuk után nem maradnak annyira rugalmasok és puhák, mint pl. a mazsola. Ám nagyon jól felszívják a nedvességet. Ezért, ha a ropogós változatot nem kedvelnénk, helyezzük az ördögcérna bogyóit egy zacskóba, tegyünk melléjük egy szelet almát, és másnapra az ördögcérna termései megpuhulnak. De ha a bogyókat nyitott tálba tesszük, és pár napig állni hagyjuk, akkor is eljutunk a kívánt állaghoz.
Hogyan fogyasszuk?
Javasolt napi adagja: 6-15 g. Készíthetünk belőle finom tisztító teát: 3 teáskanálnyi (=15 g, kb. 18-20 szem) termést öntsünk le forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk állni 5-10 percig. A bogyók leszűrés után nagyon finomak, úgyhogy meg is ehetjük őket, vagy felhasználhatjuk ételeink elkészítéséhez.
Egyéb tippek
Egy adag kínai ördögcérna terméssel változatosabbá tehetjük salátáinkat, beletehetjük őket süteményeinkbe mazsola helyett, esetleg a reggeli kásáinkba, smoothie-ba, gabonapelyhekbe vagy müzlibe. Levesekbe és rizshez adva is kiváló.
Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően egy teáskanálnyi LYCIUM CHINENSE meleg teákhoz, pl. LAPACHO teához is hozzáadható. Hagyjuk 5 percig puhulni és megduzzadni a Lyciumot. A LAPACHO tea így édeskésebb ízű lesz, gyógyító hatásai pedig megsokszorozódnak.
Tisztító és tápláló reggelihez jutunk, ha langyos vízbe vagy növényi tejbe áztatunk kb. 10 percre 1 evőkanálnyi chia magot. Egy másik langyos vizet tartalmazó pohárba kb. 20 percig áztassunk 18-20 bogyó LYCIUM CHINENSE-t, hogy magukba szívják a vizet és megpuhuljanak. Az ázott chia magokat és lycium bogyókat ezután keverjük össze, adjunk hozzá gabonapelyhet, mézet, diót, fahéjat stb.
Smnoothie-t is készíthetünk belőle. Hozzávalók: 1 evőkanál chia mag, 100 g kesudió vagy mogyoró, 1 banán, 100-200 g szezonális gyümölcs ízlés szerint, 1 evőkanál LYCIUM CHINENSE és 1 evőkanál ORGANIC ACAI, vagy ORGANIC MACA. Valamennyi összetevőt betesszük a turmixgépbe, és az egészet összeturmixoljuk. Öntsünk bele egy kis vizet vagy növényi-, illetve kókusztejet és mézzel, steviával (Stevia rebaudiana) vagy más édesítővel ízesítsük.
A növény valóban hihetetlen segítséget nyújt szervezetünk gyors és egyszerű regenerálásában. Ez még akkor is megtörténik, ha csak naponta egyszer nyúlunk bele az ördögcérna terméseivel teli tasakba.
Bárhogyan is, de próbálják ki! Jó étvágyat kívánok hozzá!
Írta:
Marcela Šťastná
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette:
Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, természetgyógyász, klubvezető, ENERGY Belváros
A LYCIUM CHINENSE hatásai
- az immunrendszer megerősítése
- a látás javítása
- a vesék energiájának növelése fáradtság esetén
- a vérképzés támogatása, a vérkeringés javítása
- a hormonális egyensúly fenntartása
- az emésztés serkentése, a bélrendszer működésének javítása
- a máj működésének védelme, a szervezet méregtelenítése
- az emlékezőképesség javítása
- a szexuális teljesítőképesség növelése
- az öregedés lassítása
Egy marék ezekből a piros bogyókból tökéletesen helyettesít egy alma-, sárgarépa- vagy narancssalátát. A LYCIUM CHINENSE ugyanis 18 fajta aminosavat tartalmaz – azokat az esszenciális aminosavakat is beleértve, amelyeket szervezetünk önmaga előállítani nem tud –, valamint 21 nyomelem (pl. cink, vas, réz, kalcium, szelén és germánium), karotinoidok (több, mint a sárgarépában), B1-, B2-, B6- és E-vitaminok vannak benne.
A LYCIUM CHINENSE:
- a szuper élelmiszerek csoportjába tartozik
- 6-szor több aminosavat tartalmaz, mint a mézpor
- a növény bogyóiban 500-szor több C-vitamin van, mint a narancsban
- a növény terméseiben több vas van, mint egy klasszikus steakben
- ételallergia esetén óvatosan kell kipróbálni (csak megbízható minőségű, tiszta forrásból származó készítményt használjon)