Minden év január 5-e körül kezdődik a xiaohan (kis hideg) évszakjelző. Jelentése szerint a dahan évszakjelző hidegebb a xiaohannál, de a meteorológiai feljegyzések szerint a xiaohan mégis hidegebb, sőt, a 24 évszakjelző közül a leghidegebb időszak.
A népi bölcsesség szerint a kínai hagyományos évszakjelzők szerinti 27 leghidegebb napon többet kell mozogni. A xiaohan pont ezen 27 napon belül van, ez az év leghidegebb időszaka, így ez a legmegfelelőbb idő a testgyakorlásra, fizikumunk edzésére. Ehhez ugyanakkor megfelelő módszert is kell választani.
Először is, gyakorlatozás előtt be kell melegíteni. Télen alacsony a hőmérséklet, és az ember felszíni erei a hideg környezetben összeszűkülnek, a vér áramlása lassul, ínszalagjaink rugalmassága is csökken. Ilyenkor az elégtelen bemelegítés sérülésekhez vezethet.
Másodszor, a téli sportolás során figyelni kell a megfelelő légzésre,orron keresztül kell belélegezni és szájon át kilélegezni. Az orr belső nyálkahártyájának erei és váladéka felmelegíti és megszűri a belélegzett levegőt, kívül tartja a levegőben lévő port és baktériumokat, védi a légzőszerveket. Intenzív sportolás esetén lélegezhet szájon át is, ekkor csak félig nyissa ki száját, nyelvét pedig emelje szájpadlásához, így melegítve a beáramló levegőt.
Végül, nagy szél és köd esetén az időjárás nem megfelelő a szabadtéri gyakorlatozáshoz. Az idősek télen ne keljenek fel túl korán, legjobb, ha napfelkelte után végeznek szabadtéri gyakorlatokat.
Van egy nagyon egyszerű, télen ajánlott gyakorlat, a kézdörzsölés. Érintse össze két kezét a hüvelyk- és mutatóujj találkozásánál, így szorítsa kezeit ökölbe, majd kezeit szorosan egymáshoz dörzsölve mozgassa őket, hogy az egész kezet dörzsölje. A kézdörzsölésnek időbeli korlátja nincs, ha sokáig végzi a dörzsölést, kezei felmelegednek. A kezek gyakori dörzsölése megelőzi a fagyási sérüléseket, rugalmasabbá teszi a kezeket, ugyanakkor az agy egészségét is megőrzi. A szabad levegőre ritkán menő emberek esetén a kézdörzsölés hozzájárul a vérkeringés és az anyagcsere javításához.
A kinti hidegből a meleg szobába lépve, az emberek gyakran melegítik kezüket-lábukat fűtőtestnél vagy meleg vízben. Ez káros a bőrre nézve, súlyosbíthatja a fagyási sérüléseket. A helyes módszer az, ha csupasz kezeiket, lábaikat a fűtőtest környezetében, de nem közvetlen közelében dörzsöli, ezáltal természetes módon emelkedik a végtagok hőmérséklete. Ha bőre már piros, onnan már melegítheti végtagjait a fűtőtestnél vagy meleg vízben