Centaurea cyanus L.
Ismert még az alábbi neveken:
kék búzavirág, vetési búzavirág, dődike, égi virág, gabonavirág, sukollat, vadpézsma, imolya, kék konkoly
Magyarország gabonamezőinek közkedvelt virága, költőink szívesen verseltek a ?kékvirágról? az elmúlt korokban, ezért válhatott nemzetünk egyik jelképes virágává. Eredetét tekintve Dél-Európában, a Földközi-tenger keleti partvidékén őshonos növény, de mint a gabonafélék gyomnövénye mára már világszerte ismert. Leginkább a búza- és rozsvetések szélén elterjedt, de parlagokon, gyomtársulásokon vagy szárazabb réteken is megtalálható.Az egyéves, lágyszárú növény fészkes virágzatú. A fészekből kicsipegetett virágszirmokat árnyékos, szellős helyen, szétterítve szárítsuk meg, erős napfény hatására ugyanis szép kék színüket elveszítik. A fakó virágszirmok értéktelenek.
Fő hatásai:
Hatását virágzata, a szakszerűen szedett és szárított kék virágszirom adja. Hatóanyagok: antociánglikozidák (cianin, pelargonin), centaurin keserűanyag (knicin), flavonoidok, cseranyagok, ásványi anyagok és sók (pl. mangán, vas, káliumsó), szaponin, koffeinsav, szalicilsav, tannin.
Belsőleg:
A népgyógyászatban elsősorban a teák színezésére használták. Vizelethajtó és gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt a tavaszi tisztító, salaktalanító teák egyik fontos alkotója. Enyhe epehajtó, más gyógynövényekkel társítva hasznosíthatjuk (borsmenta, ezerjófű, katángkóró, apróbojtorján). Szabályozza az anyagcserét, ezért alkalmas a gyomor-bélrendszerre összeállított teák kiegészítésére, színanyaga és gyulladáscsökkentő hatóanyagai okán. Más gyógynövényekkel társítva csökkenti a magas vérnyomást, mert a felesleges vizet kihajtja a szervezetből.
Külsőleg:
Fertőzés elleni hatását gyulladásos szembetegségeknél hasznosíthatjuk. Szemcseppként, a megfelelő arányú oldatban, vagy teaként elkészítve szemborogató, lemosó szerként alkalmazhatjuk, mert szemnyugtató hatású, a kötőhártya-gyulladást hatásosan gyógyítja.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
–
Egyéb információ:
Mellékhatása a megfelelő adagok betartása mellett nem ismert.
Tünetek: