Matricaria chamomilla L.
Ismert még az alábbi neveken:
–
Más elnevezései: orvosi székfű, kamilla, székfű, bubulyka, katóka, pipiske.Világszerte a legismertebb gyógynövény, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében szereplő hivatalos drog. Hazánkban a kamillavirág a legfontosabb, legkeresettebb gyógynövény, az ország minden táján megtalálható, tömegekben az Alföld szikes legelőin. Régóta termesztik is.Illóolaját a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar széles körben használja fel.
Fő hatásai:
Magas illóolaj-, kamazulén- és bisaboloid, kumarin-, flavonoid-, pektinszerű nyálkaanyag- és keserűanyag-tartalmából következnek.
Belsőleg:
Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény, drogja mindmáig az egyik legfontosabb házi orvosság. Forrázata elsőrendű gyulladáscsökkentő és immunrendszer-erősítő. Az emésztőrendszerben csökkenti a gyulladást, oldja a görcsöket, nyugtató és bélfertőtlenítő (ulcusgátló) hatású, nyugtató hatásával a gyomorfekélynél is segít. A görögök és a rómaiak az egyik legjobb orvosságnak tartották a nők menstruációs zavaraira. Latin neve (Matricaria chamomilla) is utal rá (matrix jelentése: „anya”, „anyaméh”). Allergia esetén más gyógynövényekkel kombinálva használjuk. Izzasztó, a megfázás elleni teák elengedhetetlen alkotója. Sebek kezelésére, lemosására is alkalmas házi szer.A kamilla virágaiban felhalmozódó apigenin – az újabb vizsgálatok szerint – a papaverinnél erősebb görcsoldó hatású.
Külsőleg:
Gyógynövényfürdők alkotórésze. A szájüreg, a felső légutak (fülre is!), szemgyulladás, arcüreggyulladás esetén használhatjuk, borogatásként, öblögetőként (foghúserősítő) és gőzölésre egyaránt. Olajai nyugtató, gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki. Fekélyre, gyulladt, érzékeny bőrre, égési sebre, visszeres panaszokra, ekcémás felületek, felfekvési sebek kezelésére, kirepedezett bőrre, babaápolás céljára a legalkalmasabb szerek egyike.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Nyugtató, altató hatás eléréséhez: galagonya, komló, kálmos, macskagyökér, citromfű.Allergia, szénanátha esetén: cickafarkfű virága, bíbor kasvirág.Gyomorfekély gyógyítására: kálmos, orbáncfű, apróbojtorján, körömvirág.
Egyéb információ:
–
Tünetek: