Tropaeolum majus L.
Ismert még az alábbi neveken:
indiai zsázsa,szerzetes zsázsa, nikispor, sárog sarkantyú, sárga töcséres, pücülő, kapucinusvirág
Dél-Amerika északi részén, az Andokban őshonos. Az 1650-es évek közepétől termesztették, és dísznövényként lett népszerű. Hazánkban közismert, elsősorban egynyári, kerti virágként. A parasztházak udvarán régen elterjedt, a napot és vizet egyaránt kedvelő virág, amely szinte egész nyáron, üdén virított, gondozást alig igényelt. Élénkpirostól a narancs és a sárga szín valamennyi változatán át pompáznak 4-6 cm átmérőjű virágai.Ötszirmú, három alsó sziromlevele fodros, csészéi sziromszerűek, kb. 2-3 cm-es, hátrahajló sarkantyúval. Virágai élénkek, messziről bevonzzák a tekintetet, enyhén illatosak. A levelek kissé húsosak és pajzs alakot öltenek. Kúszónövény, matt zöld színű levelei vagy virágkocsányai segítségével kapaszkodik. A magokat általában áprilisban vetik el, hogy aztán egész nyáron díszítse a kertet.
Fő hatásai:
A nyers növény egésze adja hatásait. Leveleiben mustárolaj-glikozidok találhatók, ezekből enzimatikus úton antibiotikus hatású benzil-mustárolaj hasad le. Ez az anyag gátolja a baktériumok szaporodását és a gombák növekedését. Igen jelentős mennyiségben tartalmaz C-vitamint (100 g friss levélben kb. 300 mg aszkorbinsav van), valamint flavonoidokat és karotinoidokat.
Belsőleg:
Antibiotikus, antibakteriális, gombaölő, vérképző és összehúzó hatású. Leginkább fertőtlenítőként és antibiotikumként használják. (Magja olyan antibiotikumot tartalmaz, amely a bélflóra károsítása nélkül pusztítja el a légzőszerveket megtámadó baktériumokat), de teákba és borogatásokba is teszik.Antibakteriális spektruma alapján hatásos 46 bakteriális törzs ellen, így többek között a Staphylococcus pyogenes, a Staphylococcus aureus, a Proteus vulgarus, a Streptococcusok és a Salmonellák ellen.Krónikus hasmenés, bélgombásodás, bélgázok, a légzőszervek, és a húgyutak visszatérő fertőzései, makacs hüvelygomba ? mind-mind a sarkantyúka segítségét kérik, írja dr. Simoncsics Péter. Segít légúti fertőzéseknél, mandulagyulladásnál, hörghurut (bronchitis) esetén, sőt náthánál is. Hatékonyságát fokozhatjuk tormával történő társítással, ebben az esetben az arcüreggyulladás, a hörghurut, a hólyaghurut kiváló ellenszere.Immunstimuláló hatású.Nyersen alkalmazzuk, mert a konyhatechnikai eljárások gyengítik vagy teljesen tönkreteszik a benne lévő hatóanyagokat. Salátaként vagy 30 gramm nyers növényi nedvét alkalmazzuk minden 6-8 órában.
Külsőleg:
Izomfájdalom, zúzódás fájdalmának, tüneteinek enyhítésére borogatás formájában, kenőcsben használatos.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
–
Egyéb információ:
Figyelmeztetés! Gyomorfekély, bélfekély esetén, vesebetegségben és kisgyermekeknél ne alkalmazzuk.
Tünetek: