CALENDULA OFFICINALIS L.
Ismert még az alábbi neveken:
kerti körömvirág, kenyérbélvirág, macskaköröm, orvosi körömvirág, gyűrűvirág
Kolostorkertek gyógynövényeként, már a középkorban ismerték ezt a Földközi-tenger mellékén és Ázsia nyugati részében őshonos, fészkes virágzatú növényt. Hazánkban is kedvelt, napfényes, melegigényes, a szárazságot jól bírja, kertekben dísznövényként is gyakorta termesztik.
Fő hatásai:
Hatóanyagainak sokaságából következnek, ezek a következők: vízben oldódó flavonoidok (izoramentin- és kvercetin glikozidok), illóolaj, azulén-származékok, karotinoidok, szaponinok, szalicilsav és kalendulin keserűanyag, valamint nyálkaanyagok. Jelentős az E-vitamin tartalma is.
Belsőleg:
A népi orvoslás fészkes virágzatából készített főzetet és kenőcsöket nehezen gyógyuló sebekre, bőrgyulladásokra.
Az epetermelést és epekiválasztást serkenti, ezzel a máj működését is elősegíti. Gyulladáscsökkentő. A gyomorfekélyes és bélfekélyes betegségek ellenszere, oldja az emésztőrendszer görcseit és gyulladásait, valamint gyomorhurut és bélhurut esetén is hatásos. Húgyúti bántalmaknál alkalmazott teakeverékek alkotója. Csökkenti a magas vérnyomást, megnyugtatja a szapora szívverést.
Külsőleg:
Fájdalomcsillapító, alkoholos kivonatként a bekeményedett izmok lazítója. Olajával kenőcsök készülnek: arckrémek, bőrápolók alapjául szolgál (az azulénes kenőcsök gyorsítják a gyulladás lefolyását). Krémekben a visszértágulatok, visszérgyulladás hatásos ellenszere. Kiváló sebgyógyító, külsőleg és belsőleg egyaránt. Gyógynövényfürdők alkotórésze.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Vérnyomáscsökkentésre és vizelethajtásra: nyírfalevél, csalánlevél, mezei zsurló, borsmenta, aranyvessző, boróka, cickafarkfű.
Gyomorerősítő, étvágyjavító, epehajtó teában: benedekfű, borsmenta, apróbojtorján, cickafarkfű.
Vastagbélgyulladásnál: orbáncfű, pásztortáskafű, csalán, citromfű, apróbojtorján, cickafarkfű.
Egyéb információ:
–
Tünetek: