Arctium lappa L.
Ismert még az alábbi neveken:
Kis bojtorján (Arctium minus Hill. Bernh.),Pókhálós bojtorján (Arctium tomentosum Mill.),molyhos bojtorján,bogáncs,ragadáncs,buzogáncs,lapu,lapugyökér,ragadvány,útszéli vagy keserűlapu
A bojtorjánnak mindhárom felsorolt faja gyógynövény. Hazánkban utak mentén, erdők szegélyeként, házak körül, parlagokon, televényes helyeken nagy csoportokban megtalálható gyógynövény.
Fő hatásai:
Kevés illóolaja, cseranyag, gyanta, jelentős inulin és szterin tartalma, nyálkaanyaga, szerves savak, valamint keserű és ásványi anyagok adják a hatásait.
Belsőleg:
A népi gyógyászat szerint gyökerének főzete izzasztó, vizelethajtó, levelét égési sebekre kötik. A vesekőoldó és epekőoldó teakeverékek, valamint a húgyúti fertőzések, lázcsillapítás és a tisztító-méregtelenítő, anyagcsere-javító keverékek alkotórésze. Belsőleg is gyógyítja a bőr betegségeit: ekcéma, sömör, fekély, de a kamaszkori aknés kiütések esetén is használ. A cukorbetegek tápszere, emellett köszvénynél és reumatikus problémáknál is segít.
Külsőleg:
A bőr betegségeit hatékonyan csökkenti: ekcéma, sömör, fekély kezelésére jó borogató szer. A korpás fejbőr, a zsíros haj és a hajhullás ellenszere.Erősíti a hajhagymákat.Kivonata krémekbe keverve zúzódások, ízületi bántalmak ellen hatásos.A kozmetikai ipar hasznosítja a hajápoló termékek gyártásában.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Húgyúti fertőzések esetén: kakukkfű, fekete áfonya levél, édeskömény, aranyvessző társításával.
Egyéb információ:
Az előírt adag pontos betartása ajánlott.
Tünetek: