Alchemilla Xanthochlora Rothm.
Ismert még az alábbi neveken:
zsanika, Boldogasszony palástja, közönséges palástfű, réti palástfű
Hazánkban a hegyi réteken, magasabb hegyi legelőkön, lápréteken terem, főként a Zempléni-hegységben, a Bükkben, a Kőszegi- és a Soproni-hegységben. Évelő, védett gyógynövény, melynek föld feletti részeit gyűjthetjük gyógyászati célból.
Fő hatásai:
Cserzőanyag tartalma és a proantocianidinek adják fő hatásait. Flavonoidjai rutozidhoz és hiperozidhoz hasonlító tulajdonságokat mutatnak. Kevés szalicilsav-származékra, nyomokban illóolajra, szerves savakra és ásványi anyagokra vezethető vissza a gyógyító ereje.
Belsőleg:
Összehúzó, enyhe vérzéscsillapító, görcsoldó, ezért más gyógynövénnyel kombinálva a női betegségek kiváló ellenszere. Gyógyító hatású a petefészek-gyulladásnál, de várandós anyukáknál a magzat megtartására is alkalmas, bevált szer. Fokozza a vérerek falának ellenálló képességét, rugalmasságát.Étvágytalanság esetén fokozza a gyomorsav képződését, egyben az emésztést is javítva. Oldja a szélgörcsöt, segíti a vastagbél munkáját is, gátolja a káros kórokozó bélbaktériumok fejlődését, a bélhurut elleni szer. Hasmenéses állapotokban főzet formájában fogyaszthatjuk.
Külsőleg:
A szájüregi gyulladások, ínygyulladás, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálak gyulladása esetén gargarizáló szer. Főzetét gyulladt testrészek borogatására is használják.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Petefészek-gyulladásban – cickafarkfű, orbáncfű, körömvirág, bazsalikom, fűzfakéreg, kakukkfű, feketenyárfa-rügy.Erős, sokáig tartó menstruációs vérzés esetén – cickafarkfű, orbáncfű, pásztortáskafű, citromfű.
Egyéb információ:
–
Tünetek: