Petroselinum Hortense Hoffm.
Ismert még az alábbi neveken:
–
Közismert, ősi zöldség- és gyógynövény. Már Galenus (görög származású, római orvos) említést tesz a növény gyógyító tulajdonságairól. Ipari és háztartási fűszerként is használják gyógyításra is alkalmas hatóanyag-tartalma miatt. Gyógyászati szempontból a gyökere (Petroselini radix) és a lombja (Petroselini herba) értékes.
Fő hatásai:
Az illóolajára és alkotóelemeire, flavonglikozid, bergaptén, furokumarin és nyálka-tartalmára vezethetők vissza.
Belsőleg:
A népgyógyászatban erős vizelethajtó hatásáról ismerték. Vizelethajtó tulajdonsága révén, valamint az erek görcseinek oldásával csökkenti a magas vérnyomást, a vízvisszatartásból adódó ödéma kialakulását. Mind gyökeréből, mind pedig lombjából, zöldjéből veseműködést serkentő, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák készíthetők.Javítja az étvágyat, oldja a szélgörcsöt. Az emésztőnedvek képződésének támogatásával javítja az emésztés problémáit. A szervezettisztító, méregtelenítő teák alkotórésze. Levelei nyersen fogyasztva friss leheletet biztosítanak. Nőgyógyászati panaszok esetén a menstruációs ciklus beállításához kiválóan alkalmazható. A PMS-ben szenvedő nőknek is segít (apiol, miriszticin hatóanyagaival). Az allergia tüneteit enyhíti, mert gátolja a hisztamin elválasztását a szervezetben. Enyhe lázcsillapító.
Külsőleg:
A petrezselyem a fényérzékenység kialakításáért felelős vegyületeket (pszoraléneket) is tartalmaz, amelyek a bőr T sejtjei lymphomás megbetegedésének gyógyításában ígéretesnek mutatkoznak.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
–
Egyéb információ:
Figyelmeztetés! Várandós kismamák számára tilos a használata, magja vetélést okozhat. Egyéb esetekben a tea elkészítése a meghatározott adagban mellékhatás nélkül fogyasztható.
Tünetek: