Pipacs

Papaver Rhoeas L.

Ismert még az alábbi neveken:
vadmák, veres mák, bujdosó mák, lúdmák, pipók, cicik, pippancs

„Mák közt termő rózsának” nevezi Melius Juhász Péter 1558-ban e szép, egész nyáron megtalálható virágot, amely a magyarság egyik jelképe lett. A népgyógyászatban régóta ismert és használt, tömegesen szántókon, parlagokon élő, áttelelő, egyéves gyógyító növény. Gyógyászati szempontból a kinyílt virágainak sziromlevelei értékesek, ezek szedése, szárítása körültekintést igényel.

Pipacs Pipacs


Fő hatásai:
Alkaloid, festékanyag, nyálka, glikozida, gyanta és szerves sav tartalma adja a fő hatásait. Festékanyagára (antocián) jellemző, hogy savanyú folyadékban (ecetben) vörös színű, lúgos oldatban (meszes vízben, szódával) pedig kék színű lesz.

Belsőleg:
Régi korokban a népgyógyászatban a síró, nyugtalan gyermekek szájába pipacsfejet adtak rágcsálásra. Mákonytartalma miatt megnyugtatta, elaltatta a gyermeket. Felnőttek is rágták a pipacs máktokját, a bódulatot hozó pipázás e virággal történt. A cuclit néhol még ma is pipuskának hívják.A sziromból készült tea megnyugtatja a felső légutakat, köptető, egyben köhögéscsillapító hatású. Toroköblítésre kiválóan alkalmas szer.A pipacs szirmából szirupot is készítenek, ez gyógyhatásánál fogva gyógyítja a köhögést.Köhögéscsillapításra adott teákba keverve, valamint gyógy-, vagy élvezeti teák színezésére használhatjuk.

Külsőleg:
Teája gyulladt szem borogatására használható.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:


Egyéb információ:


Tünetek:

, , , , , , , , , , , , ,

Kérdése van?

Ha úgy érzi, hogy tuduk segíteni, keressen bátran.

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft