A hagyományos kínai orvoslás elmélete szerint az öt érzékszervnek szoros kapcsolata van az öt létfontosságú szervvel. Van is egy szólás, amely szerint az orr a tüdőhöz, a szem a májhoz, a száj és az ajak a léphez, a nyelv a szívhez, a fül pedig a veséhez kapcsolódik.
Az orr a tüdőhöz kapcsolódik
Az orr formáját a gyomor-Energia határozza meg, az orrlyukat pedig a tüdő-Energia, ezért az orr a tüdőhöz kapcsolódik, és a tüdő betegségei először az orrnál mutatkoznak meg.
Az orr főleg az orrlyukon keresztül „üzen”: ha a tüdőnél hőség van, akkor az orrlyukon keresztül nehéz és meleg a légzés, ha a tüdőnél hideg van, akkor az orrlyuknál hideg lélegzés érezhető. A tüdőbetegség egyik tünete, hogy az orrlyukak nagyra nyílva zihálnak.
A szem a májhoz kapcsolódik
A májbetegség a szemen mutatkozik meg, általában a két szemzug sötétzöldre változik. A megijesztett gyerekek orrnyerge sötétzöldre változik, ez is a májhoz kapcsolódik.
A száj és az ajak a léphez kapcsolódnak
A száj a léphez kapcsolódik, a száj és az ajkak mutatják a máj problémáit. Akinek lépbetegsége van, annak az ajka, vagy az ajkak körüli bőr sárga lesz, illetve az ajkak kicserepesednek, vagy véreznek. Mindezt a testben levő tűz gyarapodása okozza.
A nyelv a szívhez kapcsolódik
Akinek szívbetegsége van, annak gyakran akadozik a nyelve. A hibás beszéd is lehet a szív-Energia hiányának tünete.
A Huangdi Belgyógyászati Könyvében le van jegyezve, hogy akinek szívbetegsége van, annak bodorodik a nyelve, az arca pedig piros lesz. Ezek utalnak a szívbetegségre. Az arcon kívül figyelnünk kell a Yintang pontra is.
A Yintang pont a két szemöldök között van. Ha a pont hirtelen kipirosodik és virágképet mutat, az azt jelenti, hogy a szívszellem szét fog szóródni. Ekkor figyelnünk kell, nehogy súlyos betegségbe essünk. Ha a Yintang pont feketére változik, az se jó, mert a hagyományos kínai orvoslás szerint ez a vesevíz többletét és a szívtűz gyengeségét jelenti, ugyanis a vesevíz akadályozza a szívtűz funkcióját. Ez is veszélyes jelzés. Ezért tehát figyelnünk kell a Yintang pontnál a bőr színének változására.
A fül a veséhez kapcsolódik
A fülbetegség általában a vesével van kapcsolatban. A Huangdi Belgyógyászati Könyvének leírása szerint a fül a veséhez kapcsolódik, és a vesebetegnek zúg a füle, sőt ilyenkor ideiglenesen süketség is bekövetkezhet.
A fentiek alapján összefoglalható, hogy a hagyományos kínai orvoslás elmélete szerint az érzékszerveknek szoros kapcsolata van test szerveivel, és az érzékszervek betegségein keresztül felfedezhetjük a test szerveinek betegségeit. Ezért figyelnünk kell az érzékszervek változásaira, és így időben megismerhetjük szerveink helyzetét.
Az érzékszervek egészségmegőrzésének módszerei nagyon egyszerűek:
Gyakran hunyja be a szemét, hogy védje a szellemet.
Keveset beszéljen, hogy védje a szívet.
Nyugodtan lélegezzen, hogy védje a tüdőt.
Több finomságot egyen, hogy védje a szájat.
Kerülje a bajt, ne hallgasson durva beszédet, hogy védje a fület
Forrás:Kínai Orvoslás és Terápia