Althaea officinalis L.
Ismert még az alábbi neveken:
fehér mályva, fehérmályva, ejbis, bársonyos mályva
Hazánkban honos, folyóvizek árterében, hordalékos területein, nedves, mocsaras árokpartokon, illetve szikeseken is megtalálható évelő növény.
Fő hatásai:
A gyökerében és értékes leveleiben található nyálka, keményítő, glükóz, pektin, flavonoidok és ásványi anyagok, cserzőanyagok, szerves savak (elsősorban a levelekben) adják gyógyhatását. Sokoldalú a felhasználása.
Belsőleg:
Száraz köhögés elleni teakeverékek alapanyaga, nyálkaanyaga bevonóként a felső légúti gyulladást gyógyítja, tüneteit enyhíti. Légcsőhurut, rekedtség ellen is hatásos. Bélhurut, gyomorhurut, gyomorfekély és nyombélfekély esetén a gyulladásban lévő nyálkahártya bevonó szereként megnyugtatja a fekélyes területet, ezzel segíti a hegesedés folyamatát.Vesegyulladásnál védőréteget képez a vesében (kollodium). A vastagbélben megduzzadva hashajtóként fejti ki hatását. E tulajdonságát a fogyókúrázók is hasznosíthatják a teltségérzet kialakítása céljából. Immunrendszer-erősítő teakeverékek alkotórésze. Erősíti a gyenge tüdőt.
Külsőleg:
A szájüregben keletkező gyulladások, ínygyulladás, torokgyulladás (garatmandulák), hangszálgyulladás, nyelvgyulladás öblögető szere. A népgyógyászatban borogató szernek használták kelés, lábszárfekély, illetve szemgyulladás esetén. Égési sebnél is segít.
Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Köhögési inger csillapítására: édesgyökér, ánizs, ökörfarkkóró.Száraz köhögés csillapítására áztatással készítsünk gyógyteát.
Egyéb információ:
Figyelmeztetés! Az orvosi ziliz gyökeréből csak (6-8 órás) áztatással készíthetünk gyógyteát. Leveléből forrázással készül a gyógytea.
Tünetek: